fbpx

Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

klinik afm çocuk diş hekimliği, klinik afm pedodonti, klinik afm bahçelievler çocuk diş hekimi

Pedodonti, diş hekimliğinin çocukları konu alan önemli branşlarından biridir. Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğdukları andan itibaren bebek ve çocukların geçici ve kalıcı dişleriyle ilgili her türlü problemle ilgilenir. 0-15 yaş arası çocukların diş ve çene gelişimine dair her şey pedodontinin alanına girebilir.

Bebeklerin sağlıklı diş gelişimi, çocukların ve gençlerin sağlıklı, fonksiyonel ve estetik görünüme sahip dişlere sahip olması pedodontinin hedefleri arasında yer alır. Çocukların anatomik gelişimlerine uygun tedavi yöntemleri ve yine çocukların aile, okul ve sosyal yaşamlarına uygun olarak planlanan tedavi süreçleriyle profesyonel pedodonti desteği, sürekli yenilenen ve gelişen, kıymetli bir diş hekimliği dalıdır.

Hızlı ve Kolay Randevu Hizmeti Klinik AFM'de.

Pedodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Birbirinden farklı ve çok boyutlu uygulamaları kapsayan pedodonti tedavisinin ilk aşaması uzman bir çocuk diş hekimi tarafından gerçekleştirilen muayeneyle başlar. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra varsa çocuğun ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler ve alternatif tedaviler belirlenir. Kişiye özel olarak tedavi planlaması yapılır ve söz konusu tedavi, hasta ile ailesi tarafından da kabul edildikten sonra hayata geçirilir.

Diş ve çene travması, parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları, protetik ya da restoratif ihtiyaçlar, ortodontik problemler gibi pek çok sorun, pedodonti tedavisi gerektiren durumlar arasında yer alır. Yine dişleri çürümeye meyilli olan çocuk hastalar için gerek görüldüğünde fluorid, fissür uygulaması, süt dişlerinin erken kaybedildiği vakalarda yer tutucu uygulamaları gerçekleştirilir.

bahçelievler çocuk diş hekimliği, bahçelievler çocuk diş doktoru, bakhçelievler pedodonti

Bebek ve çocukların diş gelişimini takip etmek ve olası problemleri önceden görüp önleyici tedavileri belirlemek de yine pedodonti uzmanının görev ve sorumluluk alanına girer.

Pedodonti dalında uzman hekim ayrıca, çocuğa ağız ve diş bakımı ile ilgili öneri ve yönlendirmelerde bulunur. Süt dişlerinin ya da kalıcı dişlerin çürümemesi için ağız içi hijyenin korunması adına gerekli tavsiyeleri sıralar. Çocukların sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere sahip olması için elinden geleni yapar.

Ayrıca daha çok çocukluk yıllarında görülen ve zaman zaman yetişkinlik yaşlarına kadar devam ettiği de gözlenen diş hekimi korkusunun oluşmaması için de pedodontistlere önemli rol düşmektedir. Bir pedodontist, diş muayenesini çocuk için korkutucu bir şey olmaktan çıkarıp çocuğun muayene koltuğuna daha rahat ve endişesiz bir şekilde oturmasını sağlamak için pedagojik yaklaşımlara önem vermelidir.

Modern, güncel ve etkili uygulamaları içeren pedodonti tedavileri sayesinde çocuklar sağlıklı, fonksiyonel yapıda ve kusursuz görünümde dişlere ve bununla beraber daha özgüvenli bir kişiliğe sahip olurlar. Süt dişleri ya da kalıcı dişlerle ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanan olası çiğneme ve konuşma bozuklukları da bu şekilde giderilir ya da ortaya çıkması engellenir.

Pedodonti Hakkında Merak Edilenler

Pedodonti tedavisi kimlere uygulanır?

Süt dişlerinde ya da kalıcı dişlerinde çürük olan, süt dişleri erken dökülen, farklı sebeplere bağlı olarak diş travması yaşayan, ağız ve diş bakımı eksik olan, diş yüzeyinde çatlak görülen, parmak emme ya da tırnak yeme alışkanlıkları olan 0-15 yaş arası çocuklara uygulanır.

Pedodonti tedavisinin faydaları nelerdir?

  • Çocukların varolan ağız ve diş sağlığı problemleri giderilir.
  • Önleyici tedaviler sayesinde gelecekte ortaya çıkabilecek daha ciddi diş problemleri önlenir.
  • Çocuklar çok daha uzun yıllar boyunca sağlıklı ve fonksiyonel yapıya sahip orijinal dişlerini kullanabilirler. 
  • Profesyonel şekilde gerçekleştirilen pedodonti tedavileri sayesinde çocukların diş sağlığı problemleri onların anatomik, pedagojik ve psikolojik gelişimlerine uygun olarak çözüldüğü için diş doktoru daha korkusu ortaya çıkmadan yok edilmiş olur.

Süt dişleri neden daha hızlı çürür?

Süt dişlerindeki organik madde miktarı daha yüksektir. Bu nedenle bu dişler kalıcı dişlere nazaran daha hızlı çürüyebilmektedir.

Süt dişlerindeki çürük tedavi edilmezse ne olur?

Ağrı, ağrıya bağlı olarak ortaya çıkan yeterince çiğneyememe sorunu, kötü ağız kokusu ve estetik olmayan bir görüntü gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Çocuklardaki diş hekimi korkusu nasıl geçer?

Erken çocukluk döneminden itibaren düzenli diş kontrollerine giden çocuklarda diş doktoru korkusu görülme olasılığı daha düşüktür. Öte yandan çocuk yaşta diş muayenesi esnasında yaşanan birtakım olumsuz durumlar çocuğun tüm yaşamı boyunca bu korkuyu içinde taşımasına sebep olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu mutlaka pedodonti alanında uzman bir diş hekimine götürmelisiniz.

Ayrıca çocuğunuzu diş hekimiyle tanıştırmak için ağız ve diş sağlığıyla ilgili bir sorun çıkmasını beklememelisiniz. Aksine onu, herhangi bir sorun yokken düzenli kontrollere götürerek ortama ve diş hekimine alışmasına yardımcı olmalısınız.

Çocuklar diş macunu kullanmalı mı?

İlk altı ay bebeklerde herhangi bir diş macunu kullanımı önerilmez. Altıncı ayından sonra ise ayına ve yaşına uygun bir çocuk macunu kullanabilir. Yedi yaşına kadar çocuklar kendi yaşına uygun üretilmiş diş macunlarını tercih etmelidir. 7 yaşından sonra ise artık yetişkin macunlarına geçebilirler.

Fluorid tedavisi nedir?

Dişlerin güçlenmesini ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. İçeriğinde fluorid bulunan jel çocuğun dişlerine sürülür. Bu şekilde dişler çürümelere karşı daha dayanıklı hale gelir.

Fissür uygulaması nedir?

Çürük oluşumunu önleme uygulamalarından biri olan fissür ile azı dişlerinin üzerinde bulunan fissür isimli küçük çukurlar özel bir dolgu malzemesiyle doldurulur.

Çocukluk çağında ağız ve diş sağlığının korunmasının önemi büyüktür. Erken yaşlardan itibaren kazanılması gereken ağız ve diş bakım alışkanlıkları, gelecekte sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere sahip olmanın teminatıdır. Çocukluk çağındaki yetersiz ağız ve diş bakımının ise hem çocukluk, hem gençlik, hem de yetişkinlik yıllarında kişiye, ciddi diş sağlığı problemleri olarak geri dönmesi muhtemeldir.

Bahçelievler Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti en kısa tanımıyla çocuk diş hekimliğidir. Genellikle 15 yaşa kadar çocuklarda hem süt dişleri hem de kalıcı dişlerle ilgili her türlü probleme, ağız veya çeneyle ilgili yapısal bozuklukların çoğuna çocuk diş doktoru olarak bilinen pedodontist bakmaktadır.

Çürüme, diş travması, parmak emme, tırnak yeme, diş enfeksiyonu gibi problemlerin tamamı pedodontinin alanına girmektedir. Uzman bir hekim tarafından profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen pedodonti tedavisi sayesinde çocuğun ağız ve diş sağlığına dair tüm problemleri kalıcı olarak çözüme kavuşturmak mümkündür. Düzenli pedodonti muayeneleri sayesinde çocuklar, fonksiyonel, sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olabilirler. Ayrıca bu sayede gelecekte de sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişlere yatırım yapmış olurlar.

İstanbul, Bahçelievler çocuk diş hekimi ile ilgili farklı klinik alternatiflerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bunlar arasında gerek uzman ve deneyimli hekimleri, gerek modern tanı ve tedavi üniteleri, gerekse kişiye özel tedavi yaklaşımıyla Klinik AFM öne çıkmaktadır. En iyi çocuk diş doktoru Bahçelievler bölgesinde bulunan Klinik AFM çatısı altında destek vermektedir. Siz de çocuğunuzun her türlü ağız ve diş sağlığı kontrolleri ve problemleri için Klinik AFM’ye güvenle başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlıklı ve güzel gülüşlerini ömürlük hale getirmek Klinik AFM’yle çok kolay.

Şimdi, çocuk diş hekimi Bahçelievler arayışlarınıza Klinik AFM ile son noktayı koyun, doğduğu andan itibaren tüm hayatı boyunca çocuğunuza mutlu gülüşler hediye edin. Çocukluk çağına özgü diş problemlerini etkili, başarılı ve hızlı pedodonti tedavileriyle çözüme kavuşturun, gelecekte daha ciddi ve tedavisi güç sorunların ortaya çıkmasını önleyin.

Klinik AFM, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun muayene ve tedavi yaklaşımıyla çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını korumasına yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya hazır. Siz de gelin; çocuğunuzun daha mutlu ve saha sağlıklı bir geleceğe ulaşması için Klinik AFM ile işbirliği yapın.