fbpx

Endodonti - Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi işlemleri bahçelievler, kanal tedavisi bahçelievler

Diş hekimliğinin, ileri teknoloji ve modern tıbbın desteğiyle geliştirdiği güncel ve etkili tedaviler sayesinde çok kötü durumdaki dişleri bile sağlığına kavuşturmak mümkün hale gelmiştir.

Farklı iç ve dış etkenlere bağlı olarak ciddi biçimde zarar görmüş durumdaki dişleri kurtarmak için sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri endodonti, halk arasında bilinen adıyla kanal tedavisidir. Kanal tedavisi özetle; dişin iltihaptan arındırılma ve ortaya çıkan boşluğun biyouyumlu materyalle doldurulma işlemine verilen isimdir.

Endodontinin hedefi kişinin diş kaybına uğramasının önüne geçmek ve problemli dişi kurtarmaktır. Çürümenin ağırlaştığı dişlerde, çatlayan ya da kırılan dişlerde, uzman diş hekiminin uygun görmesi halinde kanal tedavisi uygulanabilir.

Hızlı ve Kolay Randevu Hizmeti Klinik AFM'de.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sorunlu diş ya da dişlerin endodonti tedavisi ile kurtarılıp kurtarılamayacağına karar verecek olan kişi uzman diş hekimidir. Detaylı muayene neticesinde uzman hekim, diş kökünün içindeki kanalları ve çevre dokuların durumunu değerlendirir. Sonuçta kanal tedavisinin uygun olup olmadığına karar verir.

bahçelievler endodonti doktoru, klinik afm bahçelievler kanal tedavisi işlemleri

Uzman diş hekimi tarafından endodonti uygulamalarıyla kurtarılabileceğine kanaat getirilen dişler için hemen tedavi aşamasına geçilir. Kanal tedavisi esnasında iltihaplı dişin içine kavite adı verilen bir delik açılır ve bu delikten içeriye girilerek içerisi temizlenir. Pulpa ve sinir dokusu tamamen çıkarılır. Dişin içi ve çevre dokular enfeksiyondan arındırılarak dezenfekte edilir. İşlem sonunda diş kökünde bir boşluk meydana gelir. Bu boşluk özel bir kauçuk madde kullanılarak doldurulur. İnsan biyolojisiyle uyumlu olan bu madde herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Diş kökünün doldurulmasıyla birlikte kanal tedavisi tamamlanmış olur. Tüm bu işlemler lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilir.

Kanal tedavisi - Endodonti Hakkında Merak Edilenler

Kanal tedavisi kimlere uygulanabilir?

İleri derecede çürümüş, kökü kırılmış, pulpa bölgesi hasar görmüş, yanlış tedavi neticesinde zarar görmüş dişlerde ve ileri derecede dişeti hastalıklarının varlığında uygulanabilir.

Kanal tedavisinin faydaları nelerdir?

  • Diş kayıplarının önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Diş kökünde iltihaptan kaynaklı ağrı ve sızıları ortadan kaldırır.
  • Çürük, hasarlı dişlerden ve olası diş kayıplarından kaynaklanan kötü görüntünün önüne geçer.
  • Daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısı muhafaza edilir.

Kanal tedavisi sırasında ağrı-acı hissedilir mi?

Hayır. Kanal tedavisi lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilir. Dolayısıyla işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. İşlemin tamamlanmasının ardından, anestezinin etkisi geçtikten sonra bir süre hafif bir hassasiyet yaşanması ise normaldir. Bu süreç hafif bir ağrı kesiciyle atlatılabilir.

Kanal tedavisi kaç seansta tamamlanır?

Kanal tedavisinin kaç seans süreceğini uzman hekimin yaptığı tedavi planlaması belirler. Dişin iltihaptan arındırılması sonrasında oluşan boşluğu doldurma işlemi için bazen uzman hekimler bir süre beklemeyi uygun görebilir. Bu durumda kanal tedavisi ikinci seansa sarkabilir. Genel olarak tedavi bir ya da iki seansta tamamlanmaktadır.

Endodonti tedavisi uygulanan dişin ömrü ne kadardır?

Uzman hekim tarafından profesyonel ve başarılı bir şekilde uygulanan kanal tedavisi ve sonrasında özenli bir ağız ve diş bakımı ile dişlerin uzun yıllar boyunca korunması mümkündür.

Kanal tedavisi gören diş tekrar iltihaplanır mı?

Teknik olarak hayır. Ancak dişteki dolgunun bozulması ya da hijyen eksikliğine bağlı olarak nadiren de olsa yeniden iltihaplanma vakalarına rastlanabilir.

Kanal tedavisi gören dişin bakımı nasıl yapılmalıdır? Tedavi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra kısa bir süre herhangi bir şey yiyip içmemek gerekir. Takip eden birkaç gün boyunca sert gıdalar çiğnemekten kaçınmak önemlidir. Tabi ağız hijyenine dikkat etmek ve düzenli diş bakımını asla ihmal etmemek gerekir.

Modern diş hekimliği uygulamalarının gelişmesiyle birlikte bugün artık problemli dişleri kurtarmak ya da sağlığına kavuşturmak için birden çok yol ve alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Orijinal dişleri herhangi bir fonksiyon kaybı olmadan olabildiğince uzun süre ağızda tutmayı hedefleyen endodonti tedavisi, etkisi ve kalıcılığıyla diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Bilhassa ve yoğun olarak ağır çürük vakalarında başvurulan endodonti, yani kanal tedavisi sayesinde diş kaybı yaşamadan orijinal ve estetik görünüme sahip dişlere sahip olabilirsiniz. Genel diş kaybı vakalarının azalmasına yardımcı olan kanal tedavisi uygulamaları ile diş sağlığınızı da, gülüşünüzü de ömür boyu korumanız mümkündür.

Bahçelievler Kanal Tedavisi

Endodonti tedavisinde önemli olan tedavinin, alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmesidir. Aksi halde yapılabilecek yanlış uygulamalar yüzünden çok daha ciddi ve telafisi güç problemlerle ve hatta kesin diş kayıplarıyla karşılaşmak ne yazık ki olasıdır.

Bahçelievler kanal tedavisi desteği veren farklı diş kliniklerine ev sahipliği yapmaktadır. Mesleğinde ehil ve deneyimli diş hekimleriyle öne çıkan Klinik AFM, kanal tedavisi ya da diğer tüm ağız ve diş sağlığı problemleriniz için güvenle destek alabileceğiniz bir klinik olma özelliği taşır. Modern tanı ve tedavi üniteleri, güçlü teknolojik altyapısı ve bireysel tedavi yaklaşımıyla Klinik AFM sizin için diş tedavilerinde her türlü konforu mümkün kılmaktadır. Klinik AFM Ailesi ile tanıştıktan sonra ağız ve diş sağlığı sorunlarınızdan hızlı, etkili ve konforlu tedaviler aracılığıyla kısa sürede kurtulmanız mümkün hale gelecektir.

Uluslararası standartlarda ve en güncel diş hekimliği tedavilerini ayağınıza getiren Klinik AFM ekibi sayesinde gerek kanal tedavisi gerekse diğer tüm diş hekimliği uygulamalarıyla ilgili endişe ve korkularınız tarihe karışsın. Sizi anlayan, beklentilerinizi fark edebilen, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde ortaya koyan Klinik AFM hekimleri, daha sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişlere sahip olmanız için elinden geleni yapmaya hazır. Siz de kanal tedavisi Bahçelievler ile ilgili aramalarınızı Klinik AFM’ye ulaştığınız anda noktalayın. Sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere herhangi bir kaygı duymadan, kolayca kavuşmanın tadını çıkarın.

Yeni nesil diş hekimliği uygulamalarını ve yeni nesil sağlık hizmetini benimseyen Klinik AFM ile ağız ve diş sağlığınıza kalıcı olarak kavuşma yolculuğunuz son derece keyifli geçebilir. İstanbul, Bahçelievler’de konumlanan kliniği ziyaret ederek gerek kanal tedavisi gerekse farklı bir diş hekimliği uygulamasıyla ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Merak ettiğiniz tedavi süreçleriyle ilgili detaylı ve en güvenilir bilgiye de yine Klinik AFM çatısı altında destek sağlayan uzman hekimler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.