ÇENE KAYMASI NEDİR?

Alt (mandibula) ve üst (maksilla) çene kemiklerinden oluşan çene 2 bölümden oluşur. Çene kemiklerinin üzerinde de herkesin bildiği gibi dişler bulunur. Alt çene kayması belirtileri oldukça belirgindir ve hemen göze çarpar. Çene yapısının bozulması durumunda yemek yeme, ısırma fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesi zorlaşır. Çene yamukluğu nedir veya çene düzeltme ameliyatı nasıl yapılır gibi merak konusu olan sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Bazı genetik problemler ya da gelişim bozuklukları çenenin yamuk olmasına sebebiyet verir. Çene kayması genellikle insanlarda yeme problemlerine, solunum sorunlarına ya da konuşma problemlerine neden olabilir. Çene eğriliklerini fizik tedavi ile düzettirmek bazı durumlarda mümkündür. Fakat çene bozukluğu çok ciddi bir noktaya ulaştıysa tedavi ettirmek için çene yapısı düzeltme cerrahisine ulaşmak gerekebilir. Çene yamukluğuna sahip olan bireyler bazı belirtiler gösterir. Genellikle; şakaklarda ağrı, çene kıtlaması, kütlemesi, çeneden sertlik, çenenin açılmaması, omuz ve sırtlarda ağrı, kulakta tıkanıklık hissi yaratır.

Çenenin işlevsel ve yapısal anlamda olması gerektiği gibi çalışması için çenedeki kemiklerin ve kas yapılarının uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. Bunlardan birinin bile görevini düzgün olarak yerine getirememesi tüm sistemin bozulmasına sebep olur. Çene yapısının bozulmasına neden olan temel etkenler;

  1. Travma: Kaza, düşme veya yaralanma olaylarından sonra çene yapısı zarar görebilir. Travma çenenin zarar görmesine ve çene eklemlerinin çıkmasına sebebiyet verebilir. Eğer travma sonrası oluşan hasar hafifse problem kendiliğinden çözülebilir.
  2. Temporpmandibular Eklem (TME) Hastalıkları: Temporpmandibular eklem ya da başka bir deyişle çene eklemi problemleri toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir olaydır. TME hastalıklarının gelişmesinde bazen altta yatan bir neden bulunmayabilir. Fakat bazen TME hastalığı stres, travma ve artrit (eklem iltihabı) gibi durumlar yüzünden de gelişebilir.
  3. Doğum kusurları: Bazı kişilerde doğum sırasında meydana gelen çene yamukluğu ya da çarpık çene gibi yapısal bazı sorunlar meydana gelebilir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Çene yapısının düzeltilmesi kişi için pek çok önemli ve yararlı etkiye neden olacaktır. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin hemen bir hekime gidip muayene olması tavsiye edilir. Eğer yaralanmalar hafifse basit bir fizik tedavi ile halledilebilir. Fakat yaralanmalar ya da rahatsızlıklar ciddi ise çene yapısının normale dönülmesi için ameliyata ihtiyaç duyulabilir.