Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Yenme Yolları

Çocukların çok büyük bir bölümü diş hekimlerinden ve diş muayenelerinden korkmaktadır. Erken yaşlarda başlayabilen diş hekimi korkusu yine erken yaşlarda bertaraf edilmelidir. Aksi halde bunun bir fobiye dönüşme ve sağlıksız bir ağız ve diş yapısının kişinin tüm yaşamını zehir etme ihtimali vardır.

Bu noktada ebeveynle çocuk diş hekimi arasındaki ilişki ve iletişimin iyi olması gerekmektedir. Zira çocuklarda diş doktoru korkusunun en yaygın sebepleri arasında anne-babanın hatalı yönlendirmeleri ile çocuk diş doktoru tarafından hayata geçirilen yanlış uygulamalar yer almaktadır.

Peki çocuklarda diş hekimi endişesini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?

  • Pedodonti, uzmanlık gerektiren bir diş hekimliği dalıdır. Dolayısıyla çocuğunuzu kontrol ve tedaviler için mutlaka pedodonti alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimine götürmelisiniz. Pedodontist seçimine özen göstermelisiniz. Alanında bilgili, yetkin, uzman, tecrübeli ve empati yeteneği gelişmiş bir çocuk diş hekimi sayesinde çocuğunuzun bu korkudan kurtulması işten bile değildir.
  • Çocukları diş doktoruyla korkutmak gibi, kültürümüze yerleşmiş bazı yanlış yaklaşımlar görülebilmektedir. Çocuğun kafasında en baştan güçlü bir önyargı oluşmasına neden olacak bu türden korkutmalara hiçbir koşulda başvurmamalısınız.
  • Diş tedavisinde çocuklar bazen hayli zorlayıcı olabilmektedir. Onların olası endişelerini en aza indirgemek için tedaviyle ilgili işlemlerden detaylı olarak bahsetmekten kaçının. Zira söz konusu işlemler, bu konuda deneyimsiz bir çocuğun zihninde daha kaygı uyandırıcı bir niteliğe bürünebilir.
  • Çocuklarda diş tedavisi işlemlerini daha kolay ve hızlı hale getirmek için onları tedavi öncesinde psikolojik olarak hazırlayabilirsiniz. Bunun için onları mutlu olacakları küçük ödüllerle motive etme yoluna gidebilirsiniz.
  • Diş hekimi korkusu olan bir çocuğu diş hekimine götürmemek ona iyilik değil kötülük olur. Aksine, bu korkuyu yenmesi için sık sık diş kontrollerine gitmesini sağlamak önemlidir. Pedodonti alanında başarılı ve güler yüzlü hekimlerle işbirliği yaptığınızda ve çocuğunuzun diş kontrollerini aksatmadığınızda kısa süre içinde doktor korkusunun azalmaya ve giderek yok olmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Başına kötü bir şey gelmediğini gören ve kendisiyle iyi bir iletişim kuran diş doktorunun varlığına alışan çocuk için artık korkacak pek bir şey kalmayacaktır.