Dental İmplantlar İçin İdeal Durumda mıyım?

Günümüzde, çürük, diş eti rahatsızlığı, travma gibi nedenlere bağlı olarak kaybedilen dişlerin yerine konması için başvurulan en etkili tedavi yöntemleri arasında diş implantı gelir. Genellikle titanyumdan üretilen ve çene kemiğinin içine yerleştirilen yapay diş kökleri ve söz konusu köklerin üzerine yapılan protezler sayesinde eksik dişlerin fonksiyon ve estetiği geri kazandırılır. İmplant diş tedavisi ile kişiler ömür boyu kullanabilecekleri sağlıklı, sağlam ve güzel görünen dişlere kavuşabilirler.

İmplant Tedavisi İçin İdeal Koşullar

Başarılı bir diş implantı tedavisi için implant tedavisi öncesi bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunların bir kısmı hekim kontrolünden geçmesi gereken durumlarken bir kısmı da kişinin kendi kendine kontrol altına alması gereken durumlardır.

Kişinin implant tedavisi için ideal durumda olup olmadığına karar verecek olan en doğru kişi uzman diş hekiminin kendisidir. Ancak bu konuda öne çıkan ve dikkat edilmesi gereken belli başlı konular şunlardır:

  • İmplant tedavisi esnasında çene kemiğinin için yerleştirilen yapay diş köklerinin kemikle kaynaması için belirli bir süre beklenir. Yapılan çok sayıda araştırma, sigara içme alışkanlığının, kemiğin içine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesini engellediğini ortaya koymaktadır. Sigara içen ve tedavi esnasında da içmeye devam eden kişilerde implantın düşme olasılığı içmeyenlere göre 2-3 kat daha fazladır. Cerrahi işlemle gerçekleştirilen implant tedavisi sonrası hüsrana uğramak, başarısız bir implant uygulamasının nesnesi olmak istemiyorsanız tedaviden bir süre önce varsa sigara alışkanlığınızı terk etmeyi denemelisiniz.
  • Bazı durumlarda çene kemiği implant tedavisi için hazır olmayabilir. Bu durumda kemik grafti kullanımı gündeme gelir. Kemik grafti çene kemiğinize daha kalın, kaliteli ve dayanıklı bir yapı kazandırır.
  • Ağır diyabet hastalığının ya da yine ağır düzeyde seyreden kalp hastalıklarının varlığında doktorunuzla görüşmeden implant tedavisi için hazır olmazsınız. Gerçekleştirilecek olan cerrahi işlemlerin mevcut rahatsızlıklarınızı tetiklemeyeceğinden emin olmalısınız.
  • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanıyorsanız implant tedavisi için hazır olmayabilirsiniz. Doktorunuza danışmalı ve bedeniniz ile bağışıklık sisteminizin tedavi için hazır ve uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.