Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Modern diş hekimliğinin en güncel ve etkili keşiflerinden biri dijital diş hekimliği olarak karşımıza çıkar. Bilgisayar teknolojisinin diş hekimliğinde kullanımı ile ortaya çıkan yöntem sayesinde diş hekimliğinde yeni ve başarılı uygulamalara imza atılmaktadır.

CAD CAM (Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing) ile söz konusu iki tekniği birleştiren Cerec tasarım ve üretim cihazı, dijital diş hekimliğinin temel uygulama alanları olarak ortaya çıkar. 3 boyutlu görüntüleme imkanı sayesinde ağız içindeki sorunlu bölge iç ve dış yüzeyi dahil olmak üzere ayrıntılı olarak incelenebilir.

Dijital Diş Hekimliği Avantajları

Teknolojik diş hekimliği uygulamalarını bünyesinde toplayan dijital diş hekimliği, pek çok açıdan avantajlıdır. Söz konusu avantajlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dijital diş hekimliğinin getirdiği modern diş tedavisi yöntemleri ile birlikte tedavi süreleri kısalmıştır. Bilgisayarlı sistemler sayesinde pek çok tedavi tek seansta tamamlanabilmektedir. Bu şekilde hem hasta hem de diş hekimi zamandan tasarruf edebilmektedir.
  • CAD CAM sistemi ile birlikte biyolojik uyumluluğu ve estetik görüntüsü yüksek olan materyallerin diş tedavilerinde kullanımı yoğunlaşmıştır. Geleneksel yöntemlerle işlenerek tedaviye hazır hale getirilmesi zor olan malzemeler dijital diş hekimliğine özel sistem ve yöntemlerle başarılı bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bu sayede son derece sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.
  • Diş hekimliğinde teknoloji kullanımını ayrı bir boyuta taşıyan dijital diş hekimliği ile birlikte geleneksel ölçü alma teknikleri yerini dijital ölçü alma yöntemlerine bırakmıştır. Ağız içi mikro dijital kameralar sayesinde yüksek hassasiyette ve kolay ölçü alım işlemleri hayata geçirilebilmektedir. Ayrıca bu sayede geleneksel yöntemlerle ölçü alırken hastada ortaya çıkabilen öğürme ve bulantı gibi şikayetler de ortadan kalkmış olur. Son olarak dijital ölçü alma işlemleri sayesinde enfeksiyon riski de minimize edilmektedir.
  • Dijital diş hekimliği ile birlikte diş tedavilerinde hata payı düşmüştür. El becerisinin yerini alan teknoloji kullanımı ile birlikte dijital diş hekimliğinde diş teknisyeni ya da hekim kaynaklı hatalı uygulamalar, tamamen ortadan kalkmasa bile, kayda değer oranlarda azalmıştır.
  • Dijital diş hekimliği genel manada ağız ve diş tedavilerindeki başarı düzeyini artırmıştır. Dijital yöntemlerle çok daha estetik sonuçlar mümkün hale gelmiştir.