DİL TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? DİL TEMİZLİĞİNİN AĞIZ SAĞLIĞINA ETKİSİ

Dilin girintili yapısı ve nemli olması bakterilerin yaşaması ve üremesi için uygun ortamı sağlıyor. Ağız temizliğinin doğru yapılması için yapılan diş temizliğinin yanı sıra dil ve diş eti temizliğine de önem vererek yapılır. Ağızda yaşayıp dişlerin çürümesine sebep olan bakterilerin çoğu ağızda değil dilde yaşayıp üremektedir. Bu nedenle ağız sağlığınızı korumak için dil sağlığınıza da önem vermek gerekir.

Uyku anında olsak bile sindirim sistemimiz aktiftir ve bu işlem sırasında vücutta bulunan zararlı bakterileri ve toksinleri dil yüzeyine toplayarak vücuttan atmaya çalışır. Dil temizliği yapılmadığı takdirde, dilin yüzeyinde bulunan toksik maddeler vücuda geri dönerek solunum zorluklarına, sindirim sıkıntılarına ve de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olma ihtimali bulunur.

Dil temizliği için ayrı olarak yapılan dil temizleyicisi, dillerimiz için en pratik ve en güvenilir yoldur. Diş fırçası ya da diş ipiyle temizleyebildiğimiz dillerimizi daha rahat, kolay ve doğru bir şekilde temizlemek istiyorsanız bu dil temizleyicilerinden almanızı öneririz.

DİL TEMİZLİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

  1. Yediklerinizin tam tadını almanızı sağlar.
  2. Ağız kokusunu büyük ölçüde azaltır.
  3. Bağışıklık sistemimizin düzene girmesini ve daha doğru çalışmasını sağlar.
  4. Ağız ve diş sağlığını olumlu etkiler.

Dil NASIL TEMİZLENMELİDİR?

  1. Dilinizin bölgelerini net bir şekilde görebileceğiniz kadar dışarı çıkartın.
  2. Dilinizi dışarı çıkartında gözlemleyin.
  3. Dilinizin üstünde gördüğünüz beyaz yerlerde bakteriler yaşıyordur. Bu alanı titiz bir şekilde temizleyin.
  4. Dil temizleme aparatı ile fazla bastırmadan arkadan öne doğru çekin.
  5. Aparatı ağızınızdan çıkartın, temizleyin ve bu olayı bakteri bitene kadar uygulayın.
  6. Eğer ağızınızın temiz olduğundan emin olmak istiyorsanız gargara ile temizleyebilirsiniz.

Dilimizi temizlemek önemli olduğu gibi dilimizi hangi aralıklarla temizlediğimiz de önemli bir meseledir. Evde dil temizleme işlemi oldukça basit olduğu için her gün yapmanız zor olmayacaktır. Sadece dil temizliği yapmak ağızımızın tamamen temiz olması için yeterli değildir. Dil temizliğinin yanında ağız ve diş temizliği de yapılmalıdır. Günde 2 kere ağız ve dil bakımı yapmak size yetecektir. Fakat bu temizleme işlemini düzgün bir şekilde uyguladığınıza emin olun yoksa ağızınız tam temizlenmemiş olabilir.