DİŞ KÖPRÜSÜ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Diş köprüsüne kısa bir tanım yapmak gerekirse, diş kaybından veya bir şekilde eksikliğinden ötürü oluşan boşluğu doldurmak maksadıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir denebilir. Özelikler çene kemiği üzerinde oluşan eksiklikler diş köprüsü yöntemi ile tedavi edilmektedirler. İsminden de anlaşılacağı üzere diş köprüsü tedavisi en az iki krondan destek bularak oluşturulmaktadır.

Seramik, porselen, altın ve alaşım olmak üzere dört farklı malzemeden yapılabilmektedir diş köprüleri. Bu tedavi sayesinde hayat konforu ve yaşam kalitesi artmaktadır. Diş köprüsü sayesinde gülüşünüz daha güzel olacak ve dişlerinizin görünümü de daha güzel olacaktır.

Yapay diş kapsamında olan diş köprüleri kullanım ömrü yaklaşık olarak 10-15 yıl boyunca kullanılabilir. Lakin burada önemli faktör kişinin kendisidir. Sağlıklı ve disiplinli bir ağzı ve diş bakımı diş köprünün kullanım ömrünü en yüksek seviyede tutabilir. Aksi durumda ise daha az bir kullanım söz konusu olacaktır.

Genel olarak dört farklı çeşit diş köprüsü vardır. Bunlar; geleneksel, konsol, implant destekli ve Maryland bağlantılı köprülerdir.

Geleneksel Diş Köprüsü

En popüler ve en çok tercih edilen diş köprüsüdür. Çene kemiği sonunda ve başındaki dişler hariç eksik olan her dişin yerine yapılabilir. Tek şartı vardır, etrafındaki dişlerin doğal diş olması gerekmektedir. Doğal diş olmadığı takdirde geleneksel diş köprüsü tedavisi uygulanmaz.

Konsol Diş Köprüsü

Geleneksel diş köprüsü tedavisine benzemektedir. Aynı şekilde eksik olan dişin yerine köprü yapılmaktadır. Lakin sadece bir adet doğal diş ihtiyacı vardı. Yanında bulunan bir adet doğal dişe bitişik olarak tutturulmaktadır.

Maryland Diş Köprüsü

Maryland diş köprüsü yöntemini kullanmak için diş boşluğu olan noktanın her iki tarafında da iki bitişik diş olması gerekmektedir. Diş kronları marifetiyle bağlantı kurulması muhtemel değildir. Bu yüzden, porselen ya da metal bir çerçeve gereksinimi duymaktadır, ancak bu şekilde Maryland fiş köprüsü uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant Destekli Diş Köprüsü

Geleneksel diş köprüsü tedavisine oldukça bezeyen bir yöntemdir. Bu yöntemi farklı kılan tarafı diş implantı tarafından destekleniyor olmasıdır. Öncelikle çene içine implant yerleştirilir. Ve ondan destek alınarak köprü uygulaması yapılır.

Diş köprüsünün en kıymetli avantajı, rahat bir şekilde yemek yeme olanağı sağlaması ve ağız bütünlüğünün korunmasıdır.