Diş Taşı Temizliği Nedir?

Günlük hayatınızda tükettiğiniz her türü yiyecek ve içecek dişlerinizin üzerinde kalıntı bırakır. Söz konusu kalıntılar zamanla sertleşerek diş üzerinde tabakalaşmaya sebep olabilir. Bilhassa diş ve diş etinin birleştiği kısımda biriken kalıntılar kireç benzeri sert yapıların oluşması sonucunu doğurur. Diş kireçleri temizleme işi ihmal edildiğinde ise diş eti çekilmesi başta olmak üzere çok sayıda ciddi rahatsızlığa doğrudan ya da dolaylı olarak yol açar.

Diş temizleme ve bakım rutinlerinin temelini elbette düzenli ve etkili fırçalama oluşturur. Ancak diş aralarında, ulaşması pek de kolay olmayan kısımlar bulunur ve söz konusu alanlar diş plaklarının birikmesi için son derece elverişlidir. Diş taşı oluşumunun önüne geçmek için düzenli fırçalama ve bakımın yanında düzenli hekim kontrolleri de gerekmektedir. Uzman hekiminiz gerekli gördüğü taktirde sizi profesyonel diş taşı temizleme uygulaması için yönlendirebilir.

Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

  • Profesyonel diş taşı temizliği yalnızca uzman ve alanında deneyimli diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir.
  • Dişlerdeki taşların temizlenmesi için öncelikle diş taşları bulundukları yerden kazınır. Sonrasında ultrasonik cihazların da yardımıyla temizleme işlemi tamamlanır.
  • Diş taşı temizliği, uzman hekimin kararıyla, standart yahut ileri seviye diş temizliği uygulamasına başvurularak gerçekleştirilir.
  • Dişler, diş taşlarından arındırıldıktan sonra diş parlatma (polisaj) işlemiyle daha sağlıklı ve estetik bir görünüm mümkün kılınır.

Önlenemeyen ve tedavisi ihmal eden diş taşı rahatsızlığı, diş çekilmesi, diş çürükleri ve nihayet diş kaybına kadar varabilen tehlikeli ve ciddi neticeler doğurabilir. Dolayısıyla evde düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz bakım rutinlerine ilaveten düzenli diş taşı temizliği yaptırmanız da önemlidir. 3 ya da 6 aylık periyotlarla profesyonel diş taşı temizliği yaptırabilirsiniz. Böylelikle diş çürümelerinin, diş eti şişmelerinin ve diş eti çekilmelerinin, diş taşından kaynaklanan ağız kokusunun önüne geçmeniz mümkün hale gelecektir.

Diş taşı temizliği konusunda kendinizi uzman ve güvenilir bir diş hekimine teslim etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Geçerliliği ve güvenilirliği olmayan uygulamalara ve bu alanda uzman olmayan kişilere başvurmanız halinde kaş yapayım derken göz çıkarabilir, daha sağlıkı dişlere kavuşmak isterken mevcut dişlerinizden olabilir, çok daha ciddi boyutta problemlerle karşılaşabilirsiniz.