DİŞLERİMİZİ KORUMAMIZ İÇİN TÜKETMEMİZ GEREKEN BESİNLER

DİŞLERİMİZİ KORUMAMIZ İÇİN TÜKETMEMİZ GEREKEN BESİNLER

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak vücut sağlığımız içinde oldukça önemlidir. Bu konuda ilk basamak olan ağız sindirimin başladığı ilk basamaktır. Düzenli ve sağlıklı bir ağız ve diş sağlığının sindirim sistemine katkısı oldukça fazladır. Yemek yeme esnasında alınan besinler ilk basamak olan ağızda yeterince çiğnenmeden yutulursa sindirim sisteminde sıkıntılara sebep verebilir. Bu sebeple işin kaynağında daha başlangıcında ağız ve diş sağlığına yeterince özen gösterilmelidir. Bu özen sadece diş fırçalama ile olabilecek bir durum değildir. Yenilen içilen gıdalarda daha seçici olmak bu özenin ilk hamlelerini oluşturmaktadır.

Daha Sağlıklı Dişler İçin Faydalı Besinler

Sindirim sistemini korumak ve aynı zamanda da ağız ve diş sağlığını zinde tutmak adına kullanılması tavsiye edilen besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Süt ve Süt Ürünleri

İçerdikleri kalsiyum ve fosfor maddeleri sayesinde kemik gelişimine ve ağız ve diş sağlığına oldukça katkı sağlayan süt ve süt ürünleri tüketilmesi önerilen yiyecek ve içecekler arasında ilk sırada geliyor.

  • Meyve Tüketimi

Ağız ve diş sağlığını korumak ve daha beyaz dişlere sahip olmak için meyve tüketimi oldukça önemli rol oynamaktadır.  Elma, armut çilek ve kivi gibi meyveler içerdikleri C vitamini ile hem genel vücut sağlığını hem de ağız ve diş sağlığını korumada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda armut ağız kokusunu önlemek ve dişlerde oluşabilecek lekelenmeleri gidermek içinde oldukça etkilidir.

  • Yeşil Çay Tüketimi

Yeşil çay yoğun bir şekilde kalsiyum demir ve fosfat içermektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller ağzı ve diş sağlığını korumada oldukça önemli rol oynamaktadır.

  • Kereviz

Lif oranı yüksek bir besin olduğu için tüketilirken yoğun çiğneme gerektirir. Bu çiğneme esnasında tükürük bezleri yoğun bir şekilde tükürük üretmeye başlar. Bu üretilen tükürük ağız ve dişlerde meydana gelebilecek bakterileri engelleyebilmektedir.

  • Maydanoz

Potasyum ve kalsiyum mineralleri içerdiğinden dolayı diş etlerinde meydana gelebilecek rahatsızlıklarda etki rol oynayacaktır.

  • Balık

Tüm vücut sağlığı için oldukça faydalı olan balık ağız ve diş sağlığı içinde hatırı sayılır seviyede faydalıdır.

  • Kuruyemiş

Kuruyemişler içerdiği yağlar sayesinde ağız ve dişlerde oluşabilecek bakterilerin engellenmesinde aktif rol oynamaktadır.