Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı ve beyaz dişler hem genel sağlık hem de psikoloji açısından son derece önemlidir. Kişinin dış görünüşüyle ilgili olarak ilk görüşte dikkat çeken dişler, konuşma ve gülme gibi eylemlerde de ön plandadır. Bu nedenle sağlıksız görünen, lekeli ya da sararmış dişler kişinin sosyal hayatta rahat hareket edememesine, kendini rahat ifade edememesine ve buna bağlı olarak özgüven kaybına yol açabilir. Yeterince estetik görünmeyen dişleri sebebiyle kişi, iş, aile ve sosyal hayatında mutsuz bir bireye dönüşebilir.

Dişlere estetik görünümünü kazandırmanın en etkili yollarından biri dişlerin beyazlığını korumaktan geçer. Çeşitli sebeplerle lekelenen ya da sararan dişler için uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilen alternatif tedavi yöntemleri olduğu gibi organik diş beyazlatma yöntemleri de bulunmaktadır.

Çoğu evde bulunan bazı maddelerle hazırlanan karışımları kullanarak dişlerinizin beyazlığını geri kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında gösterilen bu işlemlerde başrol tamamen organik malzemelerdedir.

  • Diş beyazlatma tedavisi için doğal yöntemler arasında en çok bilineni karbonat, tuz ve limon kullanımıdır. Sofralarda kullanılan tuzu diş fırçasının üzerine az miktarda dökerek dişlerinizi fırçaladığınızda tuz, dişlerinizin üzerinde beyazlatıcı etkisini gösterir. Benzer şekilde limon ile karbonatı karıştırarak doğal bir macun hazırlayabilirsiniz. Bu macunu yine diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayabilir, dişlerinize beyaz görüntüsünü geri kazandırabilirsiniz. Tuz ve karbonat beyazlatıcı etkisinin yanında temizleyici etkiye de sahiptir. Gün içinde dişlerinizin üzerinde biriken artık maddeler karbonatın ve tuzun etkisiyle temizlenir ve ağız hijyeninizi korumanıza yardımcı olur.
  • Karbonatı limon yerine tarçın ve adaçayıyla da karıştırabilirsiniz. Böylece karbonatın beyazlatıcı gücü adaçayının ve tarçının antibakteriyel gücüyle birleşir. Dişleriniz beyazlarken diş ve diş etleriniz de temizlenmiş olur. Hijyen ve beyazlık aynı anda sizin olur.
  • Diş beyazlatmada doğal işlemler pek çok farklı maddeyle gerçekleştirilebilir. Muz kabuğu da bunlardan biridir. Magnezyum ve potasyum açısında zengin bir besin olan muz diş sağlığınız için yararlıdır. Muz kabuğunun ise dişleriniz üzerinde beyazlatıcı etkisi vardır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğunu kullanarak ovduğunuzda beyazlatıcı etkisini fark edeceksiniz.
  • Portakal kabuğu ve defne yaprağı karışımının da diş beyazlatıcı etkisi vardır. Toz haline getirdiğiniz defne yaprağına rendelediğiniz portakal kabuklarını ilave edin. Bu şekilde macun kıvamına getirdiğiniz karşımı kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Etkisini fark edeceksiniz.