Gargara Ağız ve Diş Sağlığı Bakımınızda Nerededir?

Ağız ve diş sağlığını korumanın değişmez yolu etkili, düzenli ve doğru yöntemlerle ağız ve diş bakımını gerçekleştirmektir. Söz konusu bakım uygulamaları için bazı temel malzemelere gerek duyulmaktadır. Bunlar; diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ara yüz fırçası ile ağız bakım suyu; halk arasındaki adıyla gargara olarak sıralanabilir.

Peki gargara nedir ve ne işe yarar?

Gargara; ağız içinde antiseptik etki yaratmayı amaçlayan ağız çalkalama suyu olarak tanımlanabilir. Gargara neden yapılır, sorusunun cevabı ise gargaradan gargaraya değişiklik gösterebilmektedir. Ağız çalkalama suları farklı içeriklerde üretilmektedir. Akollü ve alkolsüz olarak farklı gargara türleri buunmaktadır. Gargara içeriğinde alkol dışında florür, hidrojen peroksit, sodyum bikarbonat, soyum klorür, heksetidin gibi farklı maddeler de bulunmaktadır.

Gargaranın avantajları nelerdir?

  • Uzun vadede ağız içinde bakteri oluşumunu önleme konusunda büyük oranda yardımcıdır.
  • Ağız hijyenini sağlamaya yardımcı olur.
  • Nefesi ferahlatır.
  • Florür içerikli gargaralar diş minesini güçlendirir.
  • Ağız kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Ağız ve diş sağlığında gargaranın yeri son derece önemlidir. Bu nedenle düzenli gargara kullanımını ağız ve diş bakım rutinlerinize mutlaka dahil etmelisiniz.

Gargara kullanımında dikkat edilmesi gereken üç temel nokta bulunmaktadır.

  • Gargara kullanımından etkili bir netice almak istiyorsanız düzenli ve doğru kullanımı esas almalısınız. Dişlerinizi fırçaladıktan, diş ipi ve ara yüz fırçası yardımıyla tüm alanlarda temizliği gerçekleştirdikten sonra uygun ağız bakım suyu ile ağzınızı çalkalamalı, bu şekilde bakım rutininizi tamamlamalısınız.
  • Yalnızca gargara kullanarak ağız hijyenini sağlamanın mümkün olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. İçeriğinde ne olursa olsun ağız bakım suları asla diş fırçalarının görevini yerine getiremez. Bu nedenle gargarayı ağız ve diş bakımının etkili ve önemli bir adımı olarak kabul etmeli ve gargaranın ancak diğer adımlarla birlikte uygulandığında etkili sonuç vereceğini bilmelisiniz.
  • Gargarayı ağzınızda yeterli süre bekletmelisiniz. Tüm ağız boşluğuna nüfuz etmesi ve etkili koruma sağlaması için minimum 30 saniye maksimum 1 dakika olacak şekilde çalkalama işlemine devam etmelisiniz.