Hangi Tip Diş Macunları Kullanılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığının temeli etkili bakımda, etkili bakımın temeli ise doğru ve etkili fırçalamada yatar. Etkili diş fırçalamayı gerçekleştirmek için son derece önemli olan kriterlerden biri doğru diş macunu kullanımı olarak karşımıza çıkar.

Temelde tüm diş macunları aynı görevi yapıyormuş gibi görünseler de iyi ve size en uygun diş temizliği için macun seçiminizi doğru yapmanız gerekmektedir. “Hangi diş macunu kullanılmalıdır?” sorusunu cevaplarken dikkat etmeniz gereken başlıca kriterler ise şu şekildedir.

Flor İçeren Macun Kullanın: Diş macunlarının içeriğinde bulunan flor, çürümeleri engellediği gibi aynı zamanda başlangıç seviyesindeki çürüklerin iyileşmesine de yardımcı olur. Dolayısıyla, macunu yutma riski olan çocuklar dışındaki tüm bireyler florürlü diş macunu tercih etmelidir.

Diş Hassasiyeti Problemi: Farklı sebeplere bağlı olarak dişleriyle ilgili hassasiyet sorunu yaşayan kişiler bu problemi gidermelerine yardımcı olacak macunları tercih etmelidir. Bu noktada hassasiyet giderici macunlar yararlı olacaktır. Bu tip macunların içeriğinde bulunan birtakım iyonlar diş minesinin altındaki kanalları tıkar ve bu şekilde hassasiyetin önüne geçer. Böylece dişlerinizi temizlerken aynı zamanda onları korumuş da olursunuz.

Beyazlatıcı Macun Seçerken: Diş yüzeyindeki çizilmeler hem dişin orijinal yapısının bozulmasına sebep olur, hem de bu çizikler zamanla diş renklenmelerinin ortaya çıkmasına yol açar. Günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan beyazlatıcı diş macunlarının bir kısmının içinde bulunan partiküller diş yüzeyini çizip aşındırabilmektedir. Bu nedenle beyazlatıcı macun tercih edecekseniz içeriğini mutlaka dikkatle inceleyin.

Hangi tip beyazlatıcı macunun sizin için doğru seçim olacağı konusunda şüpheleriniz varsa diş hekiminizden destek ve tavsiye alabilirsiniz. İçeriğinde aşındırıcı madde bulunmayan ürünler uzun vadede sizi daha iyi sonuçlara ulaştıracaktır.

Organik Diş Macunu: Diş macunu seçerken organik diş macunu seçeneğini de değerlendirebilirsiniz? Peki organik macunu nedir? Normal macunlardan ne farkı vardır?

Herhangi bir diş macununun organik olabilmesi için içeriğinin kimyasal maddelerden arındırılmış olması gerekir. İnsan sağlığına zararlı olduğu bilinen kimyasallar, macunun organikliğini bozmaktadır. Bu nedenle bir diş macununun organik sertifikası alabilmesi için pek çok farklı testten geçmesi gerekmektedir.