Kaç Adet İmplant Diş Yaptırılabilir?

Diş eksikliği problemi için günümüzde yoğun olarak talep edilen ve sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri implant diş tedavisi olarak karşınıza çıkar. İmplant kısaca; ağız içinde eksik olan bir ya da daha fazla dişin yerine çene kemiğinin içine vida benzeri kök işlevi gören yapıların yerleştirilmesi olarak tanımlanabilir. İmplant uygulaması ile eksik olan diş ya da dişler gerek fonksiyonlarını gerekse estetik görünümlerini geri kazanırlar.

İmplant, eksik dişlerin bulunduğu bölgenin diş köklerinden tamamen arındırıldığından emin olunduktan sonra yapay diş kökünün cerrahi bir operasyonla çene kemiğinin içine yerleştirilmesiyle tamamlanır. Bu noktada kişinin yaşı, çene yapısı, kaç tane implanta ihtiyaç duyduğu gibi kriterler uzman diş hekimi tarafından göz önünde bulundurulur ve en uygun implant türüne karar verilir. Yapay diş kökleri çene içine uygun şekilde yerleştirildikten sonra üzeri protetik tedavi uygulamalarıyla kaplanır. Böylece implant tedavisi tamamlanmış olur.

İmplant Diş Sayısı Nasıl Belirlenir?

Kişinin mevcut diş eksikliği problemine, kaç dişinin eksik olduğuna, yaşına ve diş yapısına göre implant diş sayısı belirlenir. Tek, birden fazla ya da tam diş eksikliği durumlarının hepsinde, tedaviyi engelleyci herhangi bir durum söz konusu olmadığı taktirde implant tedavisi uygulanabilmektedir. Kişiye kaç adet implant diş yapılabilir sorusunun cevabı ise kişiden kişiye göre değişebilmekle beraber buna karar verecek olan kişi uzman ve deneyimli bir implantolojist olacaktır.

Tek diş eksikliğinde bir, iki diş eksikliğinde iki, 3 veya daha fazla diş eksikliğinde ise en az iki adet implant uygulanarak tedavi gerçekleştirilebilir. Ayrıca yine diş eksikliğinin sayısına ve komşu dişlerin durumuna göre implantla birlikte ağızdaki orijinal dişlerden destek alınarak da köprü uygulaması yapılabilmektedir.

Ağızdaki tüm dişlerin eksik olması durumunda ise birbirinden farklı uygulama alternatifleri bulunmaktadır. Tüm dişlere implant uygulaması uzman diş hekimi tarafından detaylı olarak ve hastanın talep ve beklentileri göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Tüm diş eksikliğinde genellikle üst çeneye 8, alt çeneye 6 implant uygulaması tavsiye edilir. Bu tür bir uygulama bir ya da iki seansta, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir.