Porselen Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

Diş tedavilerinde temel hedef ağız ve diş sağlığının sürdürülmesi, dişlerle ilgili fonksiyon kayıplarının giderilmesi ve aynı zamanda dişlere estetik bir görünüm kazandırılmasıdır. Bilhassa estetik diş hekimliği alanı için son yıllarda ortaya çıkan aşırı ilgi ve bu daldaki gelişmeler estetik netice veren tedavi yöntemlerinin daha yoğun olarak kullanılması sonucunu doğurmuştur. Porselen kron tedavisi söz konusu yöntemlerden bir tanesidir.

Bir tür diş kaplama tedavisi olan porselen kron uygulaması ile estetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Diş hekimliğinde son derece yaygın olarak kullanılmaya başlanan porselen diş kaplama tedavisinin geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır.

Diş eksikliği, hafif ve orta dereceli diş çarpıklıkları, dolgu tedavisinin başarılı olmadığı çürük vakaların, diş kırıkları ve estetik merkezli diğer bazı şikayetler için porselen kron uygulamasına başvurulabilir.

Porselen Kron Nasıl Uygulanır?

Bir kaplama diş tedavisi olan porselen kron, uzman diş hekiminin tetkik ve muayenelerini takiben uygun görmesi halinde hayata geçirilir. İşlem öncesinde ilgili diş ya da dişlerin üzeri özel bir aletle temizlenir. Arkasından diş inceltme adımına geçilir. Bu aşamada diş gerekli miktarda inceltilir. İnceltme işlemi tamamlandıktan sonra kalıp alınır. Alınan kalıba göre uygun porselen kaplamalar laboratuar ortamında hazırlanır.

Kişinin, porselen kaplama hazır olana kadar estetik ve fonksiyonel açıdan rahatsızlık duymaması için geçici kaplamalar hazırlanır. Asıl kaplamalar hazır olduğunda ise prova yapılır. Bu aşamada herhangi bir problem oluşursa ve söz konusu problemi diş hekimi çözemiyorsa kaplamalar bir kez daha laboratuara gönderilir. Son haline gelen porselen kaplamalar özel bir yapıştırıcı kullanılarak dişlere yapıştırılır.

Porselen kaplama diş, tıpkı orijinal dişler gibi korunmalı ve düzenli bakımı ihmal edilmemelidir. İyi bir diş macunuyla düzenli olarak fırçalama, diş ipi ve gargara kullanma ile düzenli hekim kontrolleri aksatılmadan sürdürülmelidir.

Bu sırada bruksizm yani diş sıkma alışkanlığınız varsa uzman hekime başvurarak bir an önce tedaviye başlamalısınız. Aksi halde bu alışkanlık porselen kaplamanızın ömrünü kısaltabilir. Gece plağı tedavisiyle bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulmanız mümkün olacaktır.