Sigara İçenlerin Dişleri için Neler Yapılabilir?

Sigaranın sağlık için yarattığı tehdidin boyutu çok geniştir. Kalp rahatsızlıklarından erken yaşlanmaya, akciğer kanserinden erken doğum riskine, kangrenden ağız ve gırtlak kanserine kadar tetiklemediği ya da sebep olmadığı hastalık yok gibidir. Sigaranın en hızlı ve en net sonuçları ise ağız ve diş sağlığı üzerinde görülür.

Ağız ve diş sağlığında sigara kullanımıyla ortaya çıkan rahatsızlıklar sararma ve lekelenmeden başlar, diş eti rahatsızlıklarına, implant tedavisini engelleyici etkisine kadar uzanır. Yapılacak en doğru şey sigarayı hayatınızdan bütünüyle defetmek ve sağlığınızın bu azılı düşmanını kalıcı olara yok etmektir.

Bunu başarana kadar ise en azından ağız ve diş sağlığınızı koruyabilmek adına alabileceğiniz bazı önlemler, sigaranın sebep olduğu sararmış diş tedavisi için atabileceğiniz birtakım adımlar vardır.

  1. Sigara sonrası diş bakımı için özel ve ekstra zaman ayırmalısınız. Her içtiğiniz sigaradan sonra bir bardak su içme alışkanlığı edinmelisiniz. Bu şekilde sigaranın dişler üzerinde bıraktığı nikotin türü zararlı maddeler belirli bir oranda temizlenmiş olur.
  2. Aşırı kahve ya da asitli içecek tüketmekten uzak durun. Sigarayla zaten zayıflattığınız ağız ve diş sağlığınıza kahve ve gazlı içeceklerle daha da zarar vermeyin.
  3. Sigara kullanımı ağızda kötü koku oluşumuna sebep olur. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için dişlerinizi fırçalarken dilinizi de mutlaka fırçalayın. Dişlerinizi gün içinde sık sık fırçalayın ve düzenli olarak gargara yapın. Bu şekilde kötü koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
  4. Diş macunu seçerken beyazlatıcı etkisi yüksek ürünleri tercih edin. Böylece sigara kaynaklı sarı diş tedavisi için bir adım atmış olursunuz.
  5. Daha yoğun sararma ve lekelenmeler için profesyonel destek alın. Diş sarılığı tedavisi için uzman bir diş hekimine başvurun. Düzenli hekim ziyaretleri yaparak mevcut ve olası ağız ve diş sağlığı problemlerine ilerlemeden müdahale edilmesini sağlayın.
  6. Diş temizliğine yardımcı etkisiyle bilinen elma ve havuç gibi gıdaları daha sık tüketin.
  7. Sigaranın yol açtığı diş ve diş ati rahatsızlıklarının bir kısmının altında C vitamini eksikliği yatar. Zira sigara kullanımı vücudunuzdaki C vitamini miktarını azaltır. Bu nedenle C vitamini içeriği yüksek gıdaları daha sık tüketebilir ya da C vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.