20’lik Diş Çekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

20’lik dişler çekildikten sonra bir miktar bir ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Ancak bu durum düşünüldüğü kadar sıkıntılı değildir. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için yirmilik diş çekimi esnasında hiçbir şey hissedilmez. Ancak çekim işlemi tamamlandıktan sonra ve de anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı ya da çeşitli komplikasyonlar oluşabilir.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Bakımı Nasıl Olmalı?

 Yirmilik diş çekimi ardından kanama, şişlik, morluk, ağrı ve sızı gibi olaylar meydana gelebilir. Bunların haricinde halk arasında kuru soketin olarak bilinen iyileşmeyen diş yuvası rahatsızlığı da gerçekleştirilebilir. Soket içinde oluşan kan pıhtısının yerinden oynaması halinde dişlerde yer alan sinir ve kemik açığa çıkar. Bu olaya kuru soket adı verilir ve şiddetli ağrıya, ağız kokusuna, ağızda değişik tat oluşumuna, ağız ve yüzün çeşitleri bölgelerinde şişliklere sebebiyet verebilir.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Şişlik Meydana Gelir Mi?

Yirmilik dişlerin çekilmesi ardından dişlerin olduğu bölgelerde şişmelerin meydana gelmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Bu şişliklerin azaltılması ve acısının azaltılması için buz kompresi uygulaması faydalı olabilir.

Yirmilik Diş Sonrası Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yirmilik dişler çekildikten sonraki 2 saat içerisinde çiğneme işlemi gerçekleştirilmemesinde fayda vardır. Diş çekimi sonrasında birkaç gün içerisinde sıkı ve ağır egzersizler ya da sporlar yapmamak diş ve diş eti açısından yararlıdır. Ayrıca sigara ve alkol tüketilmemelidir. Ağız bakımı yaparken 20’lik dişlerin olduğu bölgeye olabildiğince az temas etmeye ve nazik olmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra tuzlu su karışımı ile ağızınızı çalkalamak, ağız sağlığınız için faydalı olabilir.

Diş çekimi ardından kanama durduysa ılık ya da soğuk içecekler dişi rahatlatabilir ve vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı almasına yardımcı olur. Daha yumuşak ve çiğnemesi kolay olan besinleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Asitli içecekler ağız içerisindeki kan pıhtısını dağıtabileceği için asitli içeceklerim kullanılması büyük tehlike teşkil eder.

Dişlerin arasında kalabilecek besinlerin parçalarının 20’li yaş dişlerinin çekildiği bölgeye gelmesi büyük sorun oluşturabilir. Hekiminizin verdiği ilaçları uygun bir şekilde kullanarak bu süreci en ağrısız şekilde yaşayabilirsiniz.