AĞRISIZ İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

Diş tedavisini kötü deneyimlemiş hastaların anlattığı gibi zor korkunç ya da ağrılı bir işlem değildir implant tedavisi. Hatta diş çekimi kadar kolay bile demek mümkündür. Çünkü implantın ağız içine yerleştirilme süresi sadece altı dakikadır. Aynı diş dolgusunda olan anestezi kullanılır ve hiçbir ağrı hissi yaratmaz. Hatta bütün bunlara rağmen korkusu olan hastalar için genel anestezi de yapılabilir ve tamamıyla ağrısız bir işlem olarak tamamlanır.

İmplantları değişik çeşitlerde sınıflandırabiliriz. Bu sınıflandırma günümüzde hastaların konfor ve tedavisinin en iyi seviyede korunması içindir. İmplantları aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkündür:

  • Kemik seviyeli implantlar,
  • Silindirik implantlar,
  • Doku seviyeli implantlar,
  • Vidasız sistem implantlar,
  • Short implantlar,
  • Kök formunda kemik implantlar.

Bu implant çeşitleri hekiminizin uygulayacağı tedaviye göre tercih edilmektedir. Kişiye göre özel ve doğru implant seçimi tedavinin ağrısız, acısız, sorunsuz ve tam uyumlu olması için önemli rol oynamaktadır. Ham maddeleri titanyumdur. Titanyum maddesi insan vücuduna kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Ağız yapısına özel ve kaynaşma için hazır halde üretilir. Halk arasında titanyumun vücuda uyumu ya da vücudun bu maddeyi kabul etmesi diye tarif edilen safha tamamen yanlış ve kirli bilgi akışından meydana gelmiştir. Tedavi sonrasında hastanın ağız ve diş sağlığına özen göstererek dişlerinin bakımını yapması bu tedavinin bütünleyici unsuru olarak görülebilir. Sigara kullanmayan hastaların doku oluşum hızı ve kan dolaşımları daha iyi olacağından bu safhada avantajlıdırlar denebilir.

AĞRISIZ İMPLANT TEDAVİSİ HERKESE UYGULANIR MI?

Özellik arz eden kemik hastalığı olanlar hariç herkese uygulanabilen bir yöntemdir implant tedavisi. Şeker oranına bakılmaksızın diyabet hastalarında ya da kalp hastalarında implant uygulaması yapılabilir. Kemik ve çene gelişimi tamamlanmış gençlere ve kemik kalitesinde sorun olmayan yaşlılara da kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde implant tedavisi uygulanabilir.

KEMİK YETERSİZLİĞİ DURUMU SÖZ KONUSU İSE AĞRISIZ İMPLANT TEDAVİSİ UYGULANABİLİR Mİ?

Elbette ki bir implant tedavisinin başarısı kemik dokunun kalitesi ile ilgili ve orantılıdır. Lakin gelişen teknoloji sayesinde kalitesinden şüphe duyulan kemik dokularda bile kemik tozu eklemesi yapılarak implant tedavisine devam edilebilmektedir. Kemik dokunun kalitesi ve durumuna göre üst yapının da tamamlanmasıyla bir veya birkaç hafta içerisinde diş kullanılabilir hale gelmektedir.