DİŞ BEYAZLATMANIN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Dişler sosyal hayatta kişinin kendisini takdim etmesi için ciddi role sahiptir. Ağzı ve diş sağlığına önem veren bakım yapan kişi özgüvenli ve disiplinlidir. Göz önünde olan meslek çalışanları için prezantabl olmak adına diş bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Bu dişlerin sararmış ve kirli görünümü maalesef ki iş hayatını hatta sosyal hayatı da etkilemektedir. Bu yüzden insanlar diş beyazlatma işlemlerine yoğun istek göstermektedirler.

Dişler Neden Sararır?

Sararmanın birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce kişi ufak yaşlardan bu yana ağız ve diş sağlığına önem veren ve bakım yapan bir kişi değilse sararma maalesef kaçınılmaz olmaktadır. Çocukluktan başlayarak günde en az iki defa düzenli fırçalama temposuna sahip olan bir kişi bu sonuçla kuvvetle muhtemel karşılaşmayacaktır.

                Bir diğer sebep olarak da kahve, çay ve kola gibi içeceklerin tüketimi sebebiyle oluşan renk kayıplarını sayabiliriz. Sigara bağımlılığı vücudumuzun neredeyse her noktasına zarar verdiği gibi dişlerimize de zarar vermekte ve maalesef sararmasına sebep olmaktadır. Her fırçalama bir miktar temizlik olsa da hala mine üzerinde kahve çay artıkları kalmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zararlı Mıdır? Güvenilir Midir?

Bu durumda öncelikle diş hekiminizin nezaret ve kontrolünde olmalısınız. Kendi iradenizle bu işlemi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Uzman diş hekimleri vasıtasıyla bu işlemleri en başarılı şekilde neticeye kavuşturabilirsiniz.

Tek diş renklendirmelerinde dişin içine uygulanan jelin kontrollü uygulanması ve takip edilerek zamanında dişten ayrılması oldukça önemlidir. Zira aksi bir işlem olursa diş kökünün zarara görme riski mevcuttur. Ayrıca ev tipi denilen uygulamada jelin gece boyunca ağızda kalması önerilmez, gündüz vakitlerinde daha verimli olduğu düşünülen birkaç saat ağızda kalması yeterlidir.

Diş Beyazlatma İşleminde Yan Etki Oluyor Mu?

                Beyazlatma işleminde kullanılan jelin bir süreliğine diş hassasiyetine neden olduğunu tecrübe eden hastalar olmuştur. Lakin bu durum salt bir gerçek olmayıp görecelilik arz etmektedir. Soğuk ve sıcak içeceklerle kimi zamanda havaya karşı olan hassasiyet normal ve beklenen bir durumdur. Eğer bu hassasiyet 24- 48 saat boyunca geçmemiş ise beyazlatıcı maddenin kullanımı kesilmelidir. Tedavi sonrası hekiminizin tatbik edeceği flüorür ve sonrasında önereceği diş macunu bu hassasiyetin en aza inmesini sağlayacaktır.

Diş Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Bu işlemden sonra altı ay ile iki yıl arasında etkisi sümektedir. Daha uzun vadeli ve daha sağlıklı beyazlık için 4-6 ayda bir 2-3 seanslık bakım periyotları tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla kalın.