DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ İMPLANTA ZARAR VERİR Mİ?

Diş Eti Çekilmesi Bir Hastalık Mıdır?

Diş eti çekilmesi; çoğunlukla diş gıcırdatma, kalem ısırma ve benzer olumsuz hareketlerin alışkanlık haline gelmesi vesilesiyle kendini göstermekle birlikte, diş temizliği esnasında fırçalama alışkanlıklarındaki yanlış bilinen doğrular neticesinde de kendini gösterir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Anlaşılır?

Anlaşılması sadece diş hekimi tarafından yapılan klinik muayene sonuncunda mümkündür. Diş köklerinin yüzeyleri diş etleriyle kaplıdır. Diş hekimi tarafında yapılan muayenede özellikle bu noktalara bakılır. Çünkü diş eti çekilmesi olduğunda bu kök yüzeyleri normal dişlere göre daha sarımsı bir renge bürünürler. Ayrıca kişide çürük vakası olmamasına karşın, diş çekilmesi sebebiyle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti oluşmaktadır. Gazlı ve asitli içeceklere de duyarlılık oluşabilir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çeşitli tedavi yöntemleri diş eti çekilmesi rahatsızlığına çözüm olarak uygulanabilmektedir. Tedaviyi belirlemeden evvel çekilmenin sebebini netleştirmek gereklidir. Bu tespit yapıldıktan sonra çekilme miktarına göre koruyucu veya basit teknikler şeklinde sınıflandırılan diş eti tedavi uygulamalarından birinin tercih edilmesiyle tedavi edilebilmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Oluşur?

Diş etindeki çekilmenin en sık görülen sebepleri olarak, hatalı diş fırçalama yöntemleri yüzünden ağız ve diş sağlığı bakımının sağlıklı bir şekilde yapılamıyor olması sonucunda diş aralarında ve yüzeyinde yiyecek artıklarının birikmesini sayabiliriz. Takip eden diğer sebepler olarak ta kalem ısırmak ve diş gıcırdatmak gibi oldukça yanlış alışkanlıkları sayabiliriz. Kimi zaman da diş etlerinde bulunan yapısal bozukluklar bu duruma sebep olmaktadır. Son olarak tabi ki de genetik yatkınlıkta bu nedenler arasında gösterilebilir.

Diş Eti Çekilmesi Durdurulabilir Mi?

Bu rahatsızlığa neden olan sebepler tespit edilir, uygun tedavi yöntemleriyle diş hekimi nezaretinde müdahale edilir ve sonuç olarak bu durumlar iyileştirilir ise, tabi ki sonrasında diş eti çekilmesi durdurulabilir.

Diş Eti Çekilmesi İmplanta Zarar Verir Mi?

Diş eti çekilmesi var olan kişilere implant yapılmasında herhangi sakınca olmadığı gibi mevcut olan implanta da sonradan meydana gelen diş eti çekilmesi rahatsızlığının olumsuz bir etkisi olmamaktadır.