Diş Teli Tedavisinden Önce Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Diş çarpıklığı, diş seyrekliği, çeneyle ilgili yapısal bozukluklar gibi problemleri kalıcı olarak çözüme kavuşturan ortodonti uygulamalarının büyük bölümü diş teli tedavisi ile hayata geçirilir. Kullanılan malzeme ve uygulama metodu bakımından farklılık gösterse de diş teli tedavilerinin hepsinde amaç aynıdır: Dişleri olması gereken ideal pozisyonlarına adım adım taşımak. Bu yolla dişlerin ağızda düzgün bir şekilde sıralanmasını sağlamak.

Ortodonti tedavisi denince akla ilk gelen uygulama olan diş teli tedavisi günümüzde insanların ortodontiyle ilgili estetik kaygılarını gidermeye yönelik yeni yöntemler ortaya koymaktadır. Şeffaf diş teli, porselen diş teli, renkli diş teli ile lingual diş teli tedavileri buna örnektir. Şeffaf plak tedavisi ise hareketli ortodontik apareylere örnek teşkil eder. Şeffaf plak tedavisinde tedavi sürecinin kontrolü büyük oranda hastanın elindedir. Zira şeffaf plaklar hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilmektedir.

Peki diş teli tedavisinden önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

  • Diş teli tedavisi avantajları öne çıkan bir ortodonti uygulamasıdır. Tedavinin bir parça sabır ve disiplin gerektireceğini aklınızdan çıkarmadan söz konusu avantajlara odaklanmak yararınıza olur. Çarpıklık, seyreklik, diş eksikliği, açılış-kapanış problemi benzeri rahatsızlıkların tamamı diş teli tedavisi sayesinde tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Tedavinin tamamlanmasıyla birlikte kusursuz bir dizilime ve görünüme sahip dişlere tüm fonksiyonlarıyla birlikte kalıcı olarak sahip olabilirsiniz. Bunları düşünerek tedavi için daha hazırlıklı olabilirsiniz.
  • “Diş teli tedavisi ne kadar sürer?” sorusunun cevabı ise tamamen mevcut probleminizin boyutlarına ve sizinle ilgilenen uzman ortodontistin size özel hazırladığı tedavi planına göre değişiklik gösterir. Bu noktada kafanızdaki soruların tümünü hekiminize danışabilir ve uygulanacak tedavi yöntemine karşılıklı görüş alışverişi içinde karar verebilirsiniz. Ancak siz olası diş teli tedavisi için kendinizi ortalama 1-2 yıllık bir süre için hazırlayabilirsiniz.
  • Diş teli takmadan önce dişlerinizin temiz ve olası plaklardan bütünüyle arındırılmış olması gerekmektedir. Bunun için teller takılmadan birkaç gün önce diş hekiminizle irtibata geçerek dişleriniz için profesyonel bir temizlik randevusu ayarlayabilirsiniz.
  • Günümüzde hem estetik kaygıları gidermeye yönelik hem de kişinin daha konforlu bir tedavi süreci geçirmesini amaçlayan inovatif ortodonti tedavi yöntemlerinden bahsetmek mümkündür. Ancak siz genel olarak kendinizi bir parça rahatsızlık hissine hazırlayın. Özellikle tellerin takıldığı ilk günlerde, alışma süresi tamamlanıncaya kadar, tellerin ağzınızdaki varlığını fazlalık gibi hissetmeniz son derece normal olacaktır. Ancak bu hissin hızla kaybolacağına ve kısa süre içinde tellere alışacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz.
  • Tedavi öncesinde kafanıza takılan herhangi bir soruyla da içinize yerleşen olası bir kaygıyla alakalı mutlaka diş hekiminizle konuşun. Sorularınıza sizi tatmin edecek yanıtlar alın, hekiminizle işbirliği içinde endişelerinizi giderecek yöntemlerin peşinden gidin. Neticede sizin için en uygun, konforlu ve en rahat olacak tedavi sürecini birlikte planlayın.