DİŞLERDE ORTA YAŞ KRİZİ NEDİR?

DİŞLERDE ORTA YAŞ KRİZİ NEDİR?

İnsan vücudu zaman içinde oluşan değişimlere karşı koyamıyor. Kimi zaman hormonel kimi zamanda diğer başka sebeplerden ötürü vücudumuzda değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimler orta yaş olarak kabul edilen 40’lı yaşlarda kendini iyiden iyiye göstermektedir.

Orta Yaş Krizlerinden Dişlerde Nasibini Almaktadır

Sağlıklı bir ağız hijyeni gülümsemenin güzelleşmesine ve kişinin özgüvenli hareketler sergilemesine sebep olur ve herkes tarafında umulan ve beklenen bir durumdur. Toplum bilincinin de bu konuda arttığını söylemek mümkündür. Genç, yaşlı, kadın erkek herkes sağlıklı bir ağız hijyeninin iyi bir gülümseme için gerekli olduğuna hem fikir olmuş durumda.

Peki 40’lı yaşlarda Dişlere Neler Oluyor?

  • Dişlerde Çekilme ve Kemik Erimesinin Kendini Göstermesi

Kadınlarda 40’lı yaşlarda kendini gösteren menopoz ile birlikte diş etlerinde çekilme ve kemik erimesi oluşumları kendini iyiden iyiye göstermektedir. Diş eti çekilmeleri ancak düzenli diş hekimi kontrolleriyle ve nadiren de olsa kişinin kendi hassasiyetiyle tespit edebileceği bir durumdur. Bu alışkanlıklar yok ise kemik erimesi ve diş eti çekilmeleri fark edilmeyebilir.

  • Dişlerde Çapraşıklık Gözlenmesi

Kimi insanların diş dizilimleri doğuştan itibaren muntazam bir görüntüye sahiptir. Bu sebeple mutlu ve öz güven dolu geçen çocukluk ve yıllarının ardından 40‘lı yaşlarda birden dişlerde çapraşıklık ve dişlerin birbirleri üzerine çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. Çeşitli yapısal sebepler nedeniyle yıllar içinde dişlerin öne doğru kaydığını gözlemlemek mümkün. Bu öne doğru kayma özellikle ön dişlerde sıranın ve kusursuz görünümün bozulmasına neden olur.

  • Eskiden Yapılan Lamine, Dolgu ve Protezler Kontrol Edilmelidir

Önceki yaşlarda yapılan diş tedaviler diş hekimi tarafından en az iki yılda bir kontrol edilmeli ve durumları gözlemlenmelidir. Her yapılan kontör ve muayeneler müteakip yıllarda yaşam konforunun korunmasını sağlar. Sadece insanların yaşadığı değişimden ziyade tedavilerde kullanılan malzemelerinde yaşlandığı hesaba katılmalıdır. Diş kayıplarına kadar gidebilecek bu süreçler hassas bir şekilde takip edilmelidir.

  • Gömük Dişler Kalp Hastalarını Rahatsız Ediyor

Özellikle 20 yaş dişlerinde gömük olarak kalanlar ihmal edilmemelidir. Genel olarak en olmadık zamanlarda kendini gösteren 20’lik dişler hayatın belli bir kısmında neredeyse herkesi meşgul etmiştir. Özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde gömük dişler ciddi riskler taşımaktadır.