İMPLANT SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Marka Tercihi Önemli!

                Dünya genelinde yaklaşık olarak 300’ün üzerinde farklı tipte implant üretimi vardır. Ülkemizde de yüzlerce marka implant sektöründe kullanıcılarla buluşturulmaktadır. Bunca markadan büyük kısmı kendi teknoloji ve tekniklerini oluştururken bazıları da gelişmiş marka implantların kopyalanması ve taklit edilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sebeple implant tedavisine başlanıldığında tercih edilecek olan implnatın markası detaylıca araştırılmalı, özellikle diş hekimi önerileri mutlaka değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Marka bilinirliği uzun vadede ağız ve diş sağlığı anlamında etkisini gösterecektir.

İmplantlar Arasında Kalite Farkı Nasıl Anlaşılır?

Yüksek kaliteli implantlar ile düşük kalite olarak ifade edilen implantlar arasındaki farkların kullanıcılar tarafından tespit edilebilmesi pek mümkün değildir. BU yüzden diş hekimi tarafından yapılan değerlendirme ve önerilere mutlaka kıymet verilmelidir. Ayrıca bunun yanı sıra diş hekiminin yapacağı implantın marka modeli öğrenilip hakkında detaylı araştırma da yapılabilir.

Diş hekimleri tarafından yapılan her implantın bir sertifikası olmalıdır. İmplantın marka, model ve üretim bilgisiyle beraber fiziksel boyutlarının detaylıca ifade edildiği bir belge hekimden istenilmelidir.

İmplant Teknolojisinde Sürdürülebilirlik Değer Katar

Eğer bir implant tercih edilecekse, uzun yıllar boyunca diş hekimleri tarafından kullanılıyor olması ve başarılı tedavi süreçlerine ve sonuçlara ulaşılıyor olması en büyük tercih sebeplerinden olmalıdır. Uzun dönem boyunca göstermiş olduğu başarılı çalışmalarında bilimsel takdimleri bulunması gerekmektedir.

Fiyat Performans Değerlendirmesi Yapmak Doğru Mu?

Genel olarak implant tedavi ve sistemlerindeki fiyat farkı üretim esnasında yapılan bilimsel denemelere yönelik yapılan desteklemeler ve AR-GE çalışmaları olarak ifade edilebilir. Sektörde önce teknolojik gelişmeler sergileyen ve kişilerin kullanımı ile insan sağlığını en iyi performansta birleştiren firmalar elbette ki diğerlerinden ön plana çıkacaktır.

İmplant uygulamasının fiyat olarak daha makul olması tercih sebepleri arasında olabilir. Bu oldukça normal bir eğilimdir. Lakin dünya genelinde en iyileri olarak kendini gösteren implant üreticilerinin kullanılan teknoloji ve AR-GE alt yapıları sebebiyle üretim maliyetleri pek düşük seyirde değildir.

Dünyaca kabul görmüş başarısı kanıtlanmış implantların tercihi kısa vadede maliyetli gibi görünse de konu ağız ve diş sağılığı olduğundan bu konudaki verim uzun vadede alınacak ve hissedilecektir.