Şeffaf Plak (Invisalign)

Invisalign tedavisi şeffaf plakların oluşturduğu ve dişlerin düzelmesi için diş teli kullanma mecburiyetini ortadan kaldıran bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu plaklar Klinik AFM ve hekimleri sayesinde oldukça özenli ve kişiye özel olarak hazırlanacaktır.

Deneyimli hekimlerin yanı sıra son teknoloji araçlar kullanarak istediğiniz dişlere ulaşmanızı sağlar. İleri teknoloji ile üretilen plaklar, kişinin günlük yaşamını etkilememesinin yanı sıra dışardan bakıldığında sağlam bir diş görüntüsü sağlamaktadır.

Şeffaf Plak (Invisalign) Nasıl Üretilir?

Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, kişinin ağız yapısına göre üretilir. İlk olarak ağızın ölçüsü alınır ardından 3 boyutlu tarama işlemi uygulanarak bilgisayara aktarılan modele umum sağlayacak şekilde invisalign plak üretimi yapılır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Yaş Faktörü

Invisalign her yaşa uygun bir tedavi çeşidi olmasa da çoğu yaş grubu için uygulanabilen bir yöntemdir. Çocuklarda kullanılabilmek için çocuğun bütün süt dişlerinin düşmüş olması gerekir.

İkinci büyük azı dişinin çıkmaya başlamış olması da şeffaf plak tedavisinin uygulanması için bir şarttır. Genellikle bireylerde bu şartların tamamlandığı yaş 13 veya 14 olur. Yetişkin insanlar için herhangi bir yaş kısıtlaması kullanılmamaktadır.

Şeffaf Plak Ömrü Ne Kadardır?

Klinik AFM’de çalışan hekimlerin size uygun olarak gördüğü süre boyunca ağızda kalır. 1 set plak genellikle 2 hafta, 10 gün ya da 1 hafta ağızda kalacak şekilde planlanır.

Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

Hastaların diş eti dokularının sağlıklı olması, şeffaf plak tedavisinin uygulanması için gereklidir. Eğer dişlerde çürük varsa ya da diş etleri yeterince sağlıklı değilse bu tedavi uygulanmaz. Hastaların tedaviye uygunluğunu diş hekimi belirler. Klinik AFM hekimleri bu alanda uzman olmaları sebebiyle tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirlenebilir.

Şeffaf Plak Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Şeffaf plaklar sayesinde diş çarpıkları diş teli kullanılmasına gerek kalmadan tedavi edilebilir. Dijital ortodonti tedavisinin kullanılması sayesinde kişiye özel ve dişlere özel olarak yapılan ve kullanılan şeffaf plaklar ile dişlerdeki çarpıklar tedavi edilebilmektedir.