ŞEFFAF PLAK VE DİŞ TELİ ARASINDAKİ FARKLAR

DİŞ TELİ NEDİR?

Diş teli tedavisi, dizilimi bozuk ve çapraşık vaziyette olan dişlerin düzeltilmesi için uygulana bir yöntemdir. Dişerler takılan braket ve teller vasıtasıyla dişler sağlıklı bir dizilime gelmesi sağlanır. Ayrıca ayrık ve kırık dişlerde de bu tedavi yöntemi kullanılabilmektedir.

ŞEFFAK PLAK NEDİR?

Şeffaf plaklar halk arasında şeffaf diş teli olarak ta bilinmektedir. Günümüz teknolojisinde yaygınlaşan üç boyutlu yazıcıların marifetiyle kişiye özel üretilen şeffaf apareyler vasıtasıyla dişlerin muazzam dizilişe geçmesine fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir demek doğru olur.

ŞEFFAF PLAK VE DİŞ TELİ ARASINDAKİ FARKLAR

  • Plaklar tamamen şeffaf malzemeden üretilmekte olup diş tellerine nazaran dış görüntü de fark bile edilemeyecek seviyededir. En yakınlarınız aile fertleriniz bile fark edemeyecektir.
  • Şeffaf plakların diş tellerine göre istenilen zamanda çıkarılabilme özelliği mevcuttur.
  • Diş tellerinde kimi zaman ağrı yapma ya da sızlanma gibi şikayetler şeffaf plaklarda için söz konusu olan durumlar değildir. Ağrısız ve acısız bir tedavidir.
  • Diş telleri ile yapılan tedavide estetik kaygısı kimi zaman ön plana çıkmaktadır. Genellikle gençlerin bu kaygıları tedavinin önüne geçmekte ve tedaviden feragat etmektedirler. Lakin şeffaf plak tedavisinde bu tür kaygılar bulunmamaktadır.
  • Diş teli tedavisinde kişiden kişiye değişmekle beraber kimi zaman diş tellerinin damağa batması, diş fırçalama da zorluk çekme ve yemek artıklarının kalması sonucu ağız kokusu meydana gelmesi gibi sıkıntılar meydana gelmektedir. Tüm bunlar elbette üstesinden gelinebilecek detaylardır. Lakin şeffaf plak tedavisinde bu şekilde sorunlarla karşılaşmak imkansızdır. Ayrıca ağızdan seslerin tam çıkmasında ve konuşmada herhangi bir probleme neden olmamaktadır.
  • Şeffaf plak ile yapılan diş tedavilerinde tedavi süreci ve iyileşme süreci daha hızlıdır.
  • Diş teli kullanabilen her hasta şeffaf plak da kullanabilir. Özel bir yaş aralığı yoktur.
  • Her iki tedavi yöntemi; tedavi süreleri olarak birbirlerine yakın bir süre de tamamlanmaktadır. Maliyetleri olarak değerlendirildiğinde yine birbirlerine yakın bir maliyetleri olmaktadır. Bu durumda estetik kaygıları ön planda tutulan hastaların tercihleri ortaya çıkmaktadır. Sonuç en uygun tedavi yöntemi için mutlaka diş hekiminin değerlendirmesi göz önünde bulundurulmalıdır.