BRUKSİZM TEDAVİSİNDE MASSETER BOTOKS UYGULAMALARI

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir?

Bruksizm, dişlerin istem dışı olarak gıcırdatılmasıyla ya da aşırı seviyede sıkılmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bruksizm, normal olmayan bir kas aktivitesiyle bilinç dışı olarak sıkılması ve gıcırdatılması alışkanlığı olarak tarif edilir.

Bruksizm olan kişiler uyurken veya uyanıkken farkında olmadan dişlerini sıkabilirler. Bu şekilde yapılan hareketlerle uyku ve uyanık bruksizmi şeklinde iki farklı gruba ayrılmaktadır.

Bruksizm (Diş Sıkma) şikâyeti olanların uyku esnasında solunum duraklaması olarak bilinen uyku apnesi ve yoğun horlama rahatsızlıklarına diğer kişilere nazaran yakalanma oranları daha yüksektir. Hafif olan vakaların tedavi gerektirmeden kontrol edilebildiği gözlemlenmiştir. Lakin hafif olmayan vakalarda, bruksizmle paralel olarak çene eklem ve diş eti rahatsızlıkları yoğunlukla görülür. Ayrıca çene eklemindeki rahatsızlıkların yanında botun baş ve şakaklarda da yoğun ağrılar olabilmektedir.

Bruksizm (Diş Sıkma) Belirtileri Nelerdir?

Kimi zaman istemsizce yapılan bruksizm uyku partnerini bile uykudan uyandıracak şiddette ve yoğunlukta olabilir. Bu kadar şiddete maruz kalmış olan çene eklem yapısında kırılmış, diş etine iyice gömülmüş ve düzleşmiş dişler gözlemlemek oldukça normal bir durumdur.

Bruksizm rahatsızlığı sebebiyle ağız ve diş bölgesinde yorgun ve aşırı gelişme göstermiş kaslar ile, kasılmış çene kasları gözlemlemek oldukça normaldir. Eğer bu durum görmezden gelinip ya da yok sayılıp hayat normalmiş gibi devam ederse ileriki dönemlerde çene ekleminin aşırı zarar görmesinden kapanmayan ya da açılamayan çene yapıları gözlemlemek mümkün olacaktır. Bruksizm sebebiyle oluşan ağrılar sadece çene, yüz ve boyun ağrısı olarak sınırlı kalmayıp kimi zaman kulak burun boğaz ağrısı olarak da kendini gösterecektir.

Bruksizm (Diş Sıkma) Botoksu Nasıldır?

Diş sıkma (Bruksizm) botoksu, masseter botoksu veya diş botoksu gibi birden fazla isimle anılan bu tedavi yönteminde esas olarak masseter kasına uygulana botoks iğneleri marifetiyle botoks enjekte edilir. Yapılan olan botoks miktarı oldukça önemlidir. Aşırı seviyede yapılan botoks miktarında ötürü çiğneme ve yeme fonksiyonlarında olumsuzluklar gözlemlenebilmektedir.

Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılan botoks uygulamasında, işlem uygulanan masseter kası etkili bir şekilde zayıflar. Lakin bu durum yemek yeme ve çiğneme gibi hayati öneme sahi fonksiyonlarda bir gerilemeye neden olmaz.