Renkli Diş Telleri Zararlı mıdır?

Diş teli tedavisi, ortodonti tedavilerinin en eski ve en temel uygulaması konumundadır. Çok sayıda ortodontik problem diş teli uygulamalarıyla kalıcı olarak çözüme kavuşturulmaktadır. Diş teli tedavileri eskiden beri yaygın olarak kullanılan ortodonti tedavilerinin başında yer alsa da insanların bu tedavi yöntemiyle ilgili kaygıları her dönem kendini gösterir. Modern ortodonti uygulamaları ise insanlardaki bu söz konusu kaygıları gidermek üzere her gün yeni ve dikkat çekici bir uygulamayı hayata geçirmektedir. Bunlardan bir tanesi de renkli diş teli tedavisi olarak karşımıza çıkar.

Geleneksel metal diş telleri yerine hastanın talebine göre alternatif renklerde braket ve teller hazırlanabilmektedir. Diş tellerinde renk kullanımı çok büyük oranda çocuk ve genç hastalar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle çocuklar, kendi sevdikleri renklerde hazırlanan diş tellerini çok daha sorunsuz ve isteyerek takmaktadır. Bu nedenle çocuk ve genç hastalar için renkli diş teli, estetik anlamda duyulan endişelerin ortadan kaldırılması açısından son derece avantajlıdır.

Ortodontik tedavide renkli diş teli uygulamasının geleneksel metal diş teli uygulamasından etki açısından herhangi bir farkı yoktur. Metal diş tellerinde de renkli diş tellerinde de mekanizma aynıdır. Tek fark braketlerdeki ve/veya tellerdeki renk farklılığıdır. Hastanın istediği her türlü renkte, kişiye özel olarak hazırlanan renkli diş telleri daha dinamik ve sempatik bir görünüm ortaya koyar. Ve bu özellikleriyle çocuk ve genç hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir. En çok tercih edilen renkler sarı, mavi, yeşil, mor, gri ve pembe gibi renkler olmaktadır. Modern tıbbın sonuna kadar yararlandığı ileri teknoloji sayesinde günümüzde her renkte diş teli üretmek mümkün hale gelmiştir.

Renkli teller kişilerin ortodonti tedavileriyle ilgili öne çıkan kaygılarını gidermekle kalmaz, bir adım daha ileriyle geçerek kendi tercih ettikleri renkteki diş tellerini kimliklerinin ve stillerinin bir parçası olarak benimsemeleri sonucunu doğurur.

Renkli diş telleriyle ilgili sıklıkla merak edilen bir konu da “Renkli diş teli zararlı mıdır?” sorusu etrafında gelişir. Ancak bu konuda içiniz rahat olsun. Braketleri ya da telleri renklendirmek için kullanılan maddeler sağlığa zarar vermez. İnsan vücuduyla uyumlu renklendiriciler kullanıldığı için, eğer uzman hekiminiz uygun görüyorsa, renkli diş tellerini gönül rahatlığıyla takabilirsiniz.